Yayın İlkeleri

Yayın İlkeleri

yazinsaati.com YAYIN İLKELERİ

yazinsaati.com özgün metinler yayınlar: Sitede, yönetici hesap dışında, başka bir yerde yayınlanmamış ve başka bir yere gönderilmemiş yazılar yayınlanır.

yazinsaati.com’da bulunan ansiklopedik bilgiler (kişi, yazınsal ve tarihi olaylar), Wikipedia üzerinden alınmaktadır.

Gönderdiğiniz haber metinleri alıntı yapılarak yayınlanır, aksi takdirde telif hakkı nedeniyle yayından kaldırılır.

yazinsaati.com öznel metinler yayınlar: Gönderilen metinlerde öznel, içtenlikli bir üslûp kullanılabilmelidir. Fakat bu üslûp, abartılı övgülere ve de aşırı sahiplenici ifadelere de kapı aralamamalıdır.

yazinsaati.com edebi metinlerini önceler: Sitemizde şiir, düzyazı, söyleşi, edebi tanıtım, kitap tanıtımı, köşe yazısı, eleştiri, deneme, portre metinleri yayınlanır.

Haber: Haber metinleri, beğendiğiniz kültür-sanat olayını/öznesini ilgililerine anlatmak ve okuyanların bir fikir edinmesini sağlamak olmalıdır. Haberlerde ele alınan kitap ise, kitap ile ilgili (yazar, yayınevi, vs.) bilgiler, etkinlik ise etkinlik ile ilgili (tarih, yer, düzenleyici, vs.) bilgiler net bir şekilde belirtilmelidir. Paylaşılan haberlerin kaynağı mutlaka yazının sonunda eklenmelidir.

Değerlendirme: Kültürel ve sanatsal bir eserin ele alınıp incelendiği metinler değerlendirme kapsamında ele alınır. Bu metinlerde, yazarın, kişinin, hareketin, mefhumun geliştirilmesine yönelik tenkitlere yer verilebilir. Değerlendirmelerde, üzerine yazı yazılan şeyin, tarihsel, düşünsel, kavramsal… ilişkilerine değinilmesi istenir.

yazinsaati.com kültürel kişilerin ve kültür-sanat eserlerinin iyi yönlerini vurgulamaya dikkat eder. Sitemizde, art niyetli, saldırgan, menfi haberlere, küfürlere, hakaretlere yer verilmez.

yazinsaati.com, her yaşa hitap eden bir yazın sitesi olduğundan, sanatsal içerik olsa bile (nüdizm), çıplaklık, müstehcen içerikli resim, fotoğraf, yazı veya bağlantının (link) yayımlanmasını kabul etmemektedir.

yazinsaati.com’da siyasi türde yazılar (övgü, kanun, propaganda) yayımlanmaz.

yazinsaati.com’da yayınlanan yazılar için hiçbir üyeden ücret talep edilmez.

UYARILAR

* Sitemize haber göndermeden önce lütfen, haber yazdığınız kişi/olay hakkında, sitemizde (varsa) daha önce yayınlanmış yazılara bakınız ve yazınızın bu metinlerden farklı olmasına dikkat ediniz.

* Sitemizde yayına giren bir haber, haberin daha önce Yazın Saatinde yayınlandığı belirtilerek ve yazinsaati.com’a aktif link verilmek suretiyle alıntılanabilir, başka sitelerde yayınlanabilir.

  • Gönderilen haberler bir hafta içinde yayın sırasına alınır veya yazarı ile iletişime geçilir.

*  Gönderilen edebî yazılar süre bakılmaksızın hemen yayınlanır.

* yazinsaati.com’da yayınlanan yazıların tüm hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  • Haberin yayınından sonra, yazarından gelen yazı üzerindeki değişiklik talepleri, ancak genel yayın yönetmeninin uygun görmesi hâlinde uygulanır; uygun görülmezse uygulanmaz ve herhangi bir hak talep edilemez.

*  Yazının yayınından sonra, yazar yazmış olduğu metni istediği şekilde değiştirebilir.

Yukarıda belirtilen maddeler temel ilkeler olup, yazarlar ile yapılan sözleşmelerde farklılık arz edebilmektedir.

* Yazın Saatinde yayınlanan yazılar herhangi başka bir yerde kitaplaştırıldığı zaman bu yazıların daha önce Yazın Saatinde yayınlandığına dair bir cümlenin zikredilmesi gerekmektedir.

Sitemize yazı gönderen yazarlarımızın bu genel kuralları kabul ettiği varsayılmaktadır.

HABERLERİNİZİ ŞU ADRESE GÖNDEREBİLİRSİNİZ: info@yazinsaati.com

Portre:

Bu kategorilere girecek portre vb. türü metinlerinizin kronoloji ve biyografik malûmat (doğum, yaşam, eğitim, vs.) üzerine şekillenmemesine dikkat ediniz.

Kitap:

Bu kategorilere girecek kitap değerlendirmelerinizde, kitabı özetlemeyiniz. Bu değerlendirmelerinizde, kitabın içinden ilgi çekici, okurun merakını uyandırıcı ve okuru kitaba yönlendirici birkaç ayrıntı/bölümü işlemeye özen gösteriniz.

Sinema:

Hakkında yazacağınız/ eleştireceğiniz filmlerin, hiçbir kesimi rencide edici içerikler taşımamasına dikkat ediniz. Yazınızı yazarken filmin hikâyesini özetlemekten kaçınınız. Eğer yazınız bir eleştiri ise filmin sinematografik okumasını yapmaya özen gösteriniz. Yazınızın tamamını olay örgüsü üzerine temellendirmekten kaçınınız.

Dergi:

Konu edineceğiniz dergiye dair yazınızda, dergide ilginizi çeken, gündeme getirmek istediğiniz bir-iki yazı/şiir/öykü/röportaja odaklanınız. “İçindekiler” kısmını yazıp göndermeyiniz.

Söyleşi:

Biriyle röportaj yapmadan önce, bu röportaj niyetinizi yayın yönetmenine bildiriniz. Yayın yönetmeninin ‘olur’uyla röportaj yapınız. Röportajınıza mutlaka, o röportajı neden yaptığınızı, röportaj yaptığınız kişinin kim olduğunu belirten birkaç cümlelik bir giriş ekleyiniz.

Etkinlik:

Bu kategoriye girecek etkinlik haberlerinizde mutlaka etkinliğin nerede ne zaman yapıldığını ekleyiniz. Ayrıca etkinlikten birkaç kare fotoğraf göndermeyi ihmâl etmeyiniz.

Polemik:

Bu kategoriye girecek polemik yazılarınızda kimseyi incitmemeye, hakaret, suçlama ve küfürlere yer vermemeye özen gösteriniz. Aksi takdirde yazınız sizinle iletişime geçilmeden silinecektir.

Sitemize üye olan yazar yayın ilkelerini kabul etmiş sayılır.