Yazar/Şair

Emin Bülent Serdaroğlu

Emin Bülent Serdaroğlu (d. 1886, Halep – ö. 28 Kasım 1942, İstanbul), Galatasaray Lisesi mezunu eski Türk futbolcu ve Fecr-i Ati şairidir.

Galatasaray’ın ilk Türk kaptanıdır ve önemli bir futbolcudur. Fecr-i Âti Topluluğu kurucuları arasında yer alır. Victor Hugo’nun “Mavi Gözlü Yunan” şiirine karşılık yazdığı “Kin”(1910) şiiri meşhurdur.

Tevfik Fikret’in izinden giderek şiirler yazan Bülent Emin, Fecr-i Âti Topluluğu kurucularından biriydi. Kin ve Hisarlara Karşı adlı millî temalı şiirleri önemlidir. Fecr-i Âti döneminde destansı yönü ağır basan epik bir şairdir. Bireysel ve toplumsal konulu şiirler yazmıştır.

Victor Hugo’nun Mavi Gözlü Yunan Çocuğu adlı eserine karşı yazdığı Kin adlı şiiri ile o dönemde çok geniş yankılar uyandırmıştır. Kin ve Hisarlara Karşı adlı eserleriyle Millî Edebiyat çığırının habercisi kabul edilir. Ahmet Haşim, onun şiiri için “Türk şiirinin üstünden bir kuyruklu yıldız gibi geçti. Ondan ağzımızda tamamlanmamış bir lezzet kaldı” demiştir.

Sağlığında şiirlerini kitaplaştıramayan Emin Bülend’in manzumeleri, Salih Zeki Aktay tarafından Emin Bülend’in Şiirleri (İstanbul, 1945) adıyla bir kitapta toplanmıştır. R. Necdet Evrimer’in hazırladığı Fecr-i Âti Şairleri: Emin Bülend, 1958 yılında yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir