Köşe Yazısı

Olmak yada Olmamak

Yaşantımız boyunca karar vermemiz gereken birçok durum vardır. Ancak çoğu kez düşünmeden karar verip, yanlış kararlarımıza boyun eğiyoruz. Yoldan dönmek mümkün mü? Belki.

Bizi biz yapan en önemli şey, düşünmek. Tüm canlılar ile ortak özellikleri paylaşıyorken, düşünce yetisinin olması bizi diğerlerinden farklı kılıyor. İşte bu durum kararlarımız için ilk etkendir. Biyolojik varoluşumuz ile birlikte, aynı zamanda düşüncelerimizle yaşıyoruz.

Dünyamızda bugün 7,5 milyarı aşkın insan bulunmaktadır. Bir kısmının ortak düşüncesi olabilirken, kalan birçok kişi birbirinden farklı düşünce içerisinde bulunmaktadır. Bu durum da bizi birbirimizle hem benzer hem de farklı kılmaktadır.

Düşüncelerimizle verdiğimiz kesin kararlar ile daha farklı ve daha verimli sonuçlar elde edebiliyoruz. Önemli olan sadece ne için karar verdiğimiz değil, aynı zamanda nasıl karar verebildiğimizdir. Mantık karara doğru iletirken, acele zarara iletebilir. Zarara uğramamak için Hamlet’te yer alan meşhur söylem akıllarda kalıyor, “olmak yada olmamak, işte bütün mesele”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir