Köşe Yazısı

Hangi Devirde Yaşıyoruz?

Zaman herşeyin ilâcıdır, derler. Bazen yanılabiliyorlar zira bu deyim eski zamana ait. Zamanla her şey düzelebiliyor mu? Yaşantımız süresince birçok olaya tanıklık ediyor, birçok olayın içinde yer alıyoruz. Peki bu olaylar silsilesindeki gelişmeleri fark edebiliyor muyuz? Fark ettiğimizde hem kendimize hem de çevremize yarar sağlamaya çalışıyoruz. Fakat fark etmediğimiz zaman da olaylar hiçbir şey olmamış gibi geçip gidiyor.

İçinde yer aldığımız bu toplumda birçok kişiyle tanışıyoruz. Tanıştığımız insanlar elbette ki birbirlerinden farklılar. Düşünce, davranış, giyim gibi. Fakat günümüz insanlarının ortak bir noktası bulunuyor, konuşma şekli – üslûp. İnsanlarla sohbet ettiğimizde, birçoğunun ağzından düşmeyen tek bir şey var, küfür. İşte bu durum günümüz insanını geçmişteki insanlardan farklı kılıyor. Ne yazık ki hangi duygu içinde olursa olsun, küfür ağızlardan düşmüyor. Peki neden? Bunun birçok nedeni olabilir diye düşünüyorum. Küfür aynı zamanda konuşmadaki “noktalama işareti” olarak da kullanılabiliyor!

Kiminle ne konuşursak konuşalım, neyi tartışırsak tartışalım, ister sakin, ister hararetli olsun, üslûbumuza dikkat edelim. Çünkü kişiliğimize, sözlüğümüze ve ahlâkımıza yanlış olanları yapmaya devam ediyoruz. Bu tür yanlışlardan kurtulmak için de sürekli okumalı ve sakin bir şekilde tartışmalıyız. Bunlar eskinin değil, esas günümüzün kuralları olması lâzım. Sahi, hangi devirde yaşıyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir